УДК 347.19
Здобувач кафедри цивільного права і процесу Національної академії внутрішніх справ
У статті аналізуються актуальні питання дієздатності спеціалізованих іпотечних установ як суб’єктів цивільних правовідносин. Запропоновано спосіб здійснення дієздатності установ, що найбільшою мірою буде сприяти виконанню ними своїх зобов’язань за структурованими іпотечними облігаціями.
Ключові слова: спеціалізовані іпотечні установи, суб’єкти цивільних правовідносин, дієздатність, структуровані іпотечні облігації.
Розвиток ринкової економіки України супроводжується запозиченням нових форм підприємницької діяльності. Однією із таких запозичених форм стала сек’юри - тизація договірних грошових зобов’язань за допомогою спеціалізованих іпотечних установ (далі — Установи). Невдала юридична конструкція перешкоджає створенню та діяльності Установ, що зумовлює необхідність її наукового дослідження, в першу чергу, дієздатності.
У фаховій літературі питання дієздатності юридичних осіб досліджувалося багатьма сучасними вченими-юристами, у тому числі В. М. Кравчуком та Н. В. Козловою, у розрізі соціально-правової природи і правосуб’єктності юридичних осіб відповідно. Дієздатність певних видів юридичних осіб, а саме — установ та благодійних організацій — досліджували, відповідно, Д. С. Лещенко і В. О. Чепур - нов. Дієздатність такого виду фінансових установ, як недержавні пенсійні фонди, вивчалася Ю. В. Віткою. Дієздатність російських іпотечних агентів, аналогами яких є українські Установи, досліджувалася вченими К. І. Гортинською та А. С. Селівановським. Разом із тим, цивільна правосуб’єктність у цілому та дієздатність Установ зокрема не були предметом дослідження.
За таких обставин доцільно визначити способи здійснення дієздатності Установ, передбачені чинним законодавством України, та спосіб здійснення дієздатності Установ, який найбільшою мірою буде сприяти виконанню ними своїх зобов’я - зань, і надати відповідні пропозиції щодо внесення змін до законодавства, що і є метою цієї статті.
Сучасна цивілістична наука визначає правосуб’єктність як соціально-правову можливість особи бути учасником цивільних правовідносин. Передумовами і складовими частинами цивільної право- суб’єктності є правоздатність і дієздатність. Правоздатність — це здатність суб’єкта мати цивільні права і обов’язки, дієздатність — здатність суб’єкта своїми діями набувати для себе прав і створювати для себе обов’язки [1].
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 92 ЦК України юридична особа набуває цивільних прав й обов’язків через свої органи або через своїх учасників. При цьому перший спосіб здійснення дієздатності — через свої органи — є загальним для всіх юридичних осіб. А другий — через учасників — винятком, тому що застосовується тільки у випадках, зазначених у законі. Такий спосіб здійснення дієздатності юридичної особи характерний для повних і коман - дитних товариств, що не мають своїх органів. Від імені цих видів господарських товариств діють один або кілька повних учасників [2]. Через своїх учасників набувати цивільних прав та обов’язків може і довірче товариство [3].
Цивільні права та обов’язки юридичної особи можуть виникати і внаслідок дій її представників, належним чином уповноважених. Зокрема таке можливе при здійсненні діяльності керівниками філій і представництв юридичної особи, для чого вони наділяються довіреністю, за якою мають право укладати правочини від імені юридичної особи, що їх створила, у межах наданих повноважень.
Отже, юридична особа виступає у цивільному обороті через свої органи, учасників, а також представників, належним чином уповноважених [4].
Здійснення дій органом юридичної особи від її імені не є представництвом. Існування представницьких правовідносин у діяльності юридичної особи може мати місце лише при виконанні таких функцій окремими працівниками юридичної особи або іншими фізичними та юридичними особами. Тому існує пропозиція, яку ми підтримуємо, про те, щоб п. 1 ст. 92 ЦК України викласти наступним чином: «Юридична особа набуває цивільних прав та обов’язків і здійснює їх через свої органи, які діють згідно з установчим документами та законом, а також через належним чином уповноважених представників» [5].
На думку І. М. Кучеренко, ст. 92 ЦК України також не враховує випадків здійснення цивільної дієздатності третіми особами (компанією з управління активами) або ліквідаторами, керуючими санацією, тому існує думка про необхідність запропонувати доповнити ч. 2 ст. 92 ЦК України положенням, відповідно до якого у випадках, встановлених законом, юридична особа може набувати цивільних прав та обов’язків і здійснювати їх через своїх учасників або інших юридичних чи фізичних осіб [6].
Окрім зазначених у ст. 92 ЦК України способів реалізації дієздатності юридичної особи, можуть мати місце й інші варіанти, обумовлені, по-перше, специфікою поняття й функцій учасника (засновника); по-друге, розмежуванням понять учасника (засновника) й органу юридичної особи; по-третє, можливістю здійснення дієздатності юридичної особи іншою особою, причетною до участі в ній; по-четверте, способом управління справами й/або майном юридичної особи; по-п’яте, накладенням різних видів правовідносин [7]. До варіантів, коли управління юридичною особою здійснюється не її органами, належить управління юридичною особою іншою юридичною особою або фізичною особою на підставі укладеного між ними договору. У такому разі ця юридична або фізична особа виконуватиме функції її виконавчого органу, що не слід плутати з управлінням майном юридичної особи, з якою укладається договір відповідно до глави 70 ЦК України [8].
Закон України «Про іпотечні облігації» [9] не містить спеціальних норм щодо здійснення дієздатності Установами як фінансовими установами, а Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» [10] не містить спеціальних норм щодо здійснення дієздатності фінансовими установами, у зв’язку з чим, на наш погляд, в питанні здійснення дієздатності Установи слід керуватися відповідними загальними нормами, що містяться в ЦК України.
Особливість Установ полягає в тому, що виконання зобов’язань за структуро - ваними іпотечними облігаціями здійснюється виключно за рахунок їх іпотечного покриття, внаслідок чого будь-яке обтяження цього покриття призведе до неналежного виконання зобов’язань за облігаціями, тому необхідно їх мінімізувати. До числа таких ризиків можна віднести ризики, пов’язані із діяльністю виконавчого органу, учасників, а також представників.
У практиці діяльності закордонних спеціальних юридичних осіб, аналогами яких є українські Установи, використовується концепція «bankruptcy remote», яка полягає в мінімізації ризиків банкрутства і ліквідації емітента цінних паперів, забезпечених активами, що досягається шляхом використання цілого ряду інструментів, у тому числі наявністю незалежних директорів. Ця концепція була зумовлена вимогами ринку і рейтингових агентств, що залучаються для визначення рейтингу цінних паперів, які випускаються в угодах сек’юритизації [11]. Російською мовою ця концепція перекладається як «концепция удаленности от банкротства», а українською мовою може бути перекладена як «концепція віддаленості від банкрутства», і, на наш погляд, повинна бути застосована до Установ.
Крім цього, Законом України «Про іпотечні облігації» передбачена передача Установою іншим юридичним особам багатьох своїх повноважень, у тому числі: передача обслуговуючій установі важливих повноважень щодо забезпечення належної реалізації Установою функції іпотечного кредитора у взаємовідносинах з боржниками, а також таких повноважень самостійного суб’єкта підприємницької діяльності, як переказ грошових доходів від іпотечних активів у складі іпотечного покриття на рахунок управителя, передача управителю іпотечного покриття важливих повноважень Установи як емітента боргових цінних паперів. Внаслідок цього необхідність прийняття рішень виконавчим органом Установ дуже обмежена. Інакше кажучи, Установа не є звичайною фінансовою установою, що надає фінансові послуги великій кількості юридичних та фізичних осіб (як це роблять комерційні банки, страхові компанії, кредитні спілки тощо), і тому не потребує повноцінного виконавчого органу.
Недоліками здійснення дієздатності Установи через свої органи є: зобов’язання, породжені безпосередньо діяльністю виконавчого органу (по оплаті праці, та пов’язані з цим податкові зобов’язання, оренди приміщення, послуг зв’язку, транспортних послуг тощо), і які є зобов’язаннями саме Установи; вірогідність вчинення правочинів від імені Установи у власних інтересах.
З позиції цивілістичної теорії можливість юридичної особи укладати правочини через представників очевидна, хоча саме поняття представництва в правовій літературі тлумачиться не завжди однозначно [12]. Більшість вчених традиційно розуміє представництво як правовідносини, в силу яких правомірні юридичні дії, вчинені одною особою (представником) від імені іншої особи (яку представляють), безпосередньо створюють, змінюють або припиняють для останньої цивільні права та обов’язки [13; 14]. Вчені-правники виділили ряд істотних ознак, притаманних для цивільно - правових відносин представництва: в межах відносин представництва одна особа (представник) виступає від імені та в інтересах іншої особи (яку представляють); відносини представництва є тристоронніми, оскільки пов’язують трьох самостійних суб’єктів: особу, яку представляють, представника і третю особу; структура представництва містить дві основні ланки — внутрішні та зовнішні відносини, об’єднані фігурою представника; представник діє від імені та в інтересах особи, яку представляють, по відношенню до третіх осіб, обізнаних про представницький характер дій; виникнення структурних елементів у рамках тристоронніх відносин представництва носить поетапний характер [15; 16]. На наш погляд, такі складні тристоронні відносини та ризик вчинення представником юридичних дій поза межами своїх повноважень можуть спричинити неналежне виконання Установою своїх зо - бов’язань за структурованими іпотечними облігаціями.
Недоліки здійснення дієздатності Установ її учасниками, у випадку створення у формі повного та командитного товариства, полягають у надмірно складній організації діяльності. З аналізу ЦК України слід зробити висновок, що в організації їх діяльності присутні два аспекти — управління діяльністю товариства та ведення справ [17]. До питань управління цими товариствами належать питання внутрішньої організації, а саме: порядок прийняття учасниками рішень, внесення змін до засновницького договору, визначення напрямків діяльності та інше. Ведення справ — це здійснення безпосередньої підприємницької діяльності від імені товариств — вивчення ринку, пошук контрагентів, укладання договорів та організації їх виконання, сплата податків, надання звітності та інше [18].
За таких обставин необхідно визнати здійснення дієздатності Установи через її органи, учасників, а також представників такими, що не будуть сприяти виконанню зобов’язань за структурованими іпотечними облігаціями.
Іноземні правопорядки передбачають здійснення дієздатності юридичних осіб, у тому числі спеціальних юридичних осіб, до яких належать українські Установи та російські іпотечні агенти, через інших юридичних осіб.
Так, у сучасному цивільному законодавстві Росії можливість передачі повноважень виконавчого органу юридичної особи іншій організації або комерсанту передбачена в п. 3 ст. 103 Цивільного кодексу РФ, у силу якого за рішенням загальних зборів акціонерів повноваження виконавчого органу акціонерного товариства можуть бути передані за договором іншій комерційній організації або індивідуальному підприємцю (керуючому). Федеральний закон «Про акціонерні товариства» (п. 1 ст. 69) буквально повторив це положення, вказавши, що умови договору затверджуються радою директорів (наглядовою радою) товариства, якщо інше не передбачено статутом товариства [19].
Також ч. 2 ст. 8 Закону РФ «Про іпотечні цінні папери» [20] встановлює, що іпотечний агент не може мати штат працівників, і зобов’язує повноваження одноособового виконавчого органу передати комерційній організації. На підставі цієї норми ВАТ «Іпотечна спеціалізована організація ГПБ-Іпотека», що у 2006 р. випустило перші російські облігації з іпотечним покриттям, виконання функцій одноособового виконавчого органу передало керуючій компанії ТОВ «ТМФ РУС». Це відбулося відповідно до договору передачі повноважень одноособового виконавчого органу керуючій компанії [21].
Ще один приклад керуючої компанії — розташована в Лондоні компанія SPV Management Limited, яка в своїх документах в якості мети підприємницької діяльності вказала надання директорів та інших послуг для управління спеціальними юридичними особами (SPV), а також надання послуг для діяльності секретаріату і реєстрації офісу [22].
Загальновідомим є твердження, що відокремлення функції управління від капіталу становить одну з найхарактерніших рис нового часу. Унікальність інституту керуючого (керуючої компанії) господарським товариством полягає в тому, що він руйнує традиційне розуміння корпоративної структури, тому що допускає заміщення органу господарського товариства іншим комерсантом або організацією, тобто в кінцевій точці, де теорія фікції, здавалося, знаходить своє завершення, з’являється нове фіктивне утворення або інша, повністю автономна, пра - восуб’єктна особа [23].
На наш погляд, до числа інших способів реалізації дієздатності юридичної особи, який найбільшою мірою буде забезпечувати виконання Установами зобов’язань за структурованими іпотечними облігаціями, належить управління Установою іншою юридичною особою, що зумовлене способом управління справами й майном Установи.
Здійснення дієздатності Установи через іншу юридичну особу на підставі відповідного цивільно-правового договору має свої переваги порівняно з іншими способами здійснення дієздатності. В такому разі, по-перше, в Установі відсутні трудові відносини, внаслідок чого відсутні вищеперераховані зобов’язання, пов’язані із діяльністю свого виконавчого органу. По-друге, існування цивільно-правових відносин Установи із іншою юридичною особою, яка виконує повноваження виконавчого органу Установи, надає можливість на законодавчому рівні покласти на таку юридичну особу відповідальність за зобов’язання, що виникнуть за право - чинами, укладеними з порушенням вимог Закону України про іпотечні облігації [24]. Така юридична конструкція успішно застосовується у Росії, де ч. 3 ст. 8 Закону «Про іпотечні цінні папери» [25] встановлює, що правочини, укладені з порушенням заборони здійснювати види підприємницької діяльності, не передбачені цим законом, від імені іпотечного агента комерційною організацією, якій передані повноваження одноособового виконавчого органу іпотечного агента, створюють, змінюють і припиняють цивільні права та обов’язки для комерційної організації і не тягнуть за собою для іпотечного агента обов’язків ні щодо комерційної організації, ні щодо третіх осіб.
Таким чином, юридична конструкція Установ потребує спеціального регулювання питання способу здійснення дієздатності, що полягає в набутті цивільних прав та обов’язків через інших юридичних осіб.
Підсумовуючи викладене, вважаємо за доцільне:
1) внести зміни до ч. 2 ст. 92 Цивільного кодексу України, виклавши її в такій редакції: «У випадках, встановлених законом, юридична особа може набувати цивільних прав та обов’язків і здійснювати їх через своїх учасників або інших юридичних осіб»;
2) внести зміни до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про іпотечні облігації», доповнивши її наступним реченням: «Повноваження виконавчого органу спеціалізованої іпотечної установи повинні бути передані господарському товариству».
ПРИМІТКИ
1. Козлова Н. В. Правосубъектность юридического лица / Н. В. Козлова. — М. : Статут, 2005. — С. 9.
2. Цивільний кодекс України : наук.-практ. ком. / за ред. проф. І. В. Спасибо-Фатеевої. — X. : Страйд, 2009. — Т. 3: Юридична особа. — С. 97—98.
3. Проблемні питання у застосуванні цивільного і господарського кодексів України / за ред. А. Г. Яреми, В. Г. Ротаня. — К. : Реферат, 2005. — С. 57.
4. Гелецька І. О. Правове регулювання відносин представництва у цивільному праві : авто - реф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук : 12.00.03 / І. О. Гелецька ; Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького Нац. акад. наук України. — К., 2005. — С. 16.
5. Там само. — С. 7.
6. Суб’єкти цивільного права / за заг. ред. Я. М. Шевченко. — X. : Харків юридичний, 2009. — С. 230.
7. Цивільний кодекс України : наук.-практ. ком. / за ред. проф. І. В. Спасибо-Фатеевої. — X. : Страйд, 2009. — Т. 3: Юридична особа. — С. 97—98.
8. Там само. — С. 103.
9. Про іпотечні облігації : Закон України від 22.12.2005 р. № 3273-ІУ // Офіційний вісник України. — 2006. — № 3. — Ст. 81.
10. Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг : Закон України від 12 липня 2001 р. № 2664-ІІІ // Офіційний вісник України. — 2001. — № 32. — Ст. 1457.
11. Бэр Ханс Питер. Секьюритизация активов : монография / Ханс Питер Бэр ; пер. с нем. — М. : Волтерс Клувер, 2007. — С. 538.
12. Козлова Н. В. Правосубъектность юридического лица / Н. В. Козлова. — М. : Статут, 2005. — С. 310.
13. Там само. — С. 311.
14. Шаповал Л. І. Представництво у цивільному праві : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук : 12.00.03. / Л. І. Шаповал ; Науково-дослідний ін-т приватного права і підприємництва Акад. прав. наук України. — К., 2007. — С. 9.
15. Козлова Н. В. Зазнач. праця. — С. 314.
16. Гелецька І. О. Зазнач. праця. — С. 9—10.
17. Цивільний кодекс України : наук.-практ. ком. / за ред. проф. І. В. Спасибо-Фатеевої. — X. : Страйд, 2009. — Т. 3: Юридична особа. — С. 411.
18. Там само. — С. 399—400, 411—412.
19. Степанов Д. И. Компания, управляющая хозяйственным обществом / Д. И. Степанов // Хозяйство и право. — 2000. — № 10. — С. 58.
20. Об ипотечных ценных бумагах : Федеральний закон Российской Федерации от 11.11.2003 г. [Електронний ресурс]. — Режим доступу : Http://duma. consultant. ru/page. аврх?8550;769928.
21. Проспект ценных бумаг ОАО «Ипотечная специализировання организация ГПБ-Ипотека» [Електронний ресурс]. — Режим доступу : Http://www. gpb-mortgage. ru/public/download_doc/28.
22. Бэр Ханс Питер. Зазнач. праця. — С. 110.
23. Степанов Д. И. Зазнач. праця. — № 10. — С. 61.
24. Про іпотечні облігації : Закон України від 22.12.2005 р. № 3273-ІУ // Офіційний вісник України. — 2006. — № 3. — Ст. 81.
25. Об ипотечных ценных бумагах : Федеральний закон Российской Федерации от 11.11.2003 г. [Електронний ресурс]. — Режим доступу : Http://duma. consultant. ru/page. aspx?8550;769928.
Колосинский Игорь. Дееспособность специализированных ипотечных учреждений.
В статье анализируются актуальные вопросы дееспособности специализированных ипотечных учреждений как субъектов гражданских правоотношений. Предложен способ осуществления дееспособности специализированных учреждений, который в наибольшей мере будет способствовать выполнению ими своих обязательств по структурированным ипотечным облигациям.
Ключевые слова: специализированные ипотечные учреждения, субъекты гражданских правоотношений, дееспособность, структурированные ипотечные облигации.
Kolosinskiy Ihor. The сарасНу of specialized mortgage institutions.
In the article the problem aspects of capacity of specialized mortgage institutions as subjects of civil relations have been analysed. The method of capacity of specialized mortgage institutions that is best suited to facilitate the implementation of their obligations under the structured mortgage bonds is offered.
Key words: specialized mortgage institutions, subjects of civil relations, capacity, mortgage pass-through securities.
|