БуТКЕВИч Сергій Анатолійович
Кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник, начальник науково-дослідної лабораторії проблем службової діяльності органів внутрішніх справ Кримського юридичного інституту Одеського державного університету внутрішніх справ
У статті розглянуті проблемні питання виявлення та припинення діяльності нарколабораторій і запропоновані шляхи їх розв’язання. Також охарактеризовано склад злочину, передбаченого статтею 313 Кримінального кодексу України; запропоновано алгоритм дій працівників органів внутрішніх справ щодо документування діяльності нарколабораторій.
Ключові слова: виявлення, документування, нарколабораторії, наркотичні засоби, незаконний обіг, органи внутрішніх справ, психотропні речовини.
В статье рассмотрены проблемные вопросы выявления и прекращения деятельности нарколабораторий и предложены пути их решения. Также охарактеризован состав преступления, предусмотренного статьей 313 Уголовного кодекса Украины; предложен алгоритм действий сотрудников органов внутренних дел по документированию деятельности нарколабораторий.
Ключевые слова: выявление, документирование, нарколаборатории, наркотические средства, незаконный оборот, органы внутренних дел, психотропные вещества.
In article the problem questions of revealing and discontinuance of activity drugs laboratories are considered and ways of its decision are offered. The structure of the crime stipulated by clause 313 of the Criminal Code of Ukraine also is characterized; the algorithm of actions of employees of the Internal Affairs Organs on documenting activity of drugs laboratories is offered.
Keywords: revealing, documenting, drugs laboratories, narcotics, traffic, Internal Affairs Organs, psychotropic substances.
Наркоманія - це многолітня насолода смертю Франсуа Моріак (1885-1970)
Вступ. На сьогодні наркоманія завдає значної шкоди не тільки здоров’ю населення та генофонду нації, але також є реальною та серйозною загрозою для національної безпеки будь-якої держави. Немедичне вживання наркотичних засобів і психотропних речовин негативно впливає на різноманітні сторони життя людини - здоров’я, психіку, сімейне життя, добробут, моральність, освіту, культуру, економіку, громадський порядок тощо.
Заходи, що вживаються на національному та міжнародному рівнях з метою скорочення обсягів незаконного обігу наркотичних засобів і психотропних речовин, не призводять до помітних результатів. Їх обіг у глобальному масштабі приносить величезні надприбутки його організаторам; картелі та групи наркозбувальників побудовані таким чином, щоб ефективно функціонувати як у межах національної економіки, так і на міжнародному рівні [1, с. 20]. Так, лише за 2010 р. в Україні з незаконного обігу вилучено понад 14,1 тон наркотичних засобів [2], у наркоділків вилучено майна, готівки, цінних паперів та іноземної валюти на суму близько 10 млн. грн., накладено арешт на їх майно - на 84,8 млн. грн. [3].
Постановка проблеми. Зазвичай під підпільною лабораторією розуміється будь-яке приміщення, що обладнане виробничим або кустарним устаткуванням, за допомогою якого здійснюється хіміко-тех- нологічний процес екстрагування, перегонки, очищення або синтезу наркотичної, психотропної сировини чи прекурсорів для незаконного отримання готових природних, напів
Синтетичних або синтетичних наркотичних засобів чи психотропних речовин з метою їх особистого вживання або збуту іншим особам. Лабораторії можуть бути: промисловими, які працюють на базі виробничих цехів хіміко-фармацевтичних підприємств, профілюючих хімічних лабораторій науково-дослідних установ і закладів освіти, контрольно-аналітичних лабораторій підприємств хімічної і харчової промисловості; кустарними, що створюються за допомогою використання житлових або підсобних приміщень, які обладнані промисловим чи кустарним устаткуванням.
Разом з цим, зазначені підпільні лабораторії можна поділити на такі, що експлуатуються для задоволення особистих потреб, і такі, що виготовляють наркотичні засоби чи психотропні речовини у великих або особливо великих розмірах з метою їх подальшої реалізації. Також не виключена можливість класифікації підпільних нарколабораторій за ознаками кінцевого наркотичного або психотропного продукту, який ними виготовляється (наприклад, із виготовлення ефедрину, кокаїну, героїну, амфетаміну та ін.) [4, с. 1-2].
Найбільша кількість нарколабораторій у 2010 р. виявлена працівниками міліції Одеської (5З), Луганської (З9), Дніпропетровської (З8), Київської (15) і Запорізької (12) областей (див. табл. 1) [б]. Незважаючи на те, що злочини, передбачені ознаками ст. З1З Кримінального кодексу України, не відносяться до кваліфікованих (на відміну від статей З07, З15 і З17), їх виявлення і ліквідація має бути одним
Із пріоритетних завдань для підрозділів правоохоронних органів, уповноважених запобігати та протидіяти незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Узагальнення матеріалів судових рішень і власний досвід роботи в підрозділах боротьби з незаконним обігом наркотиків свідчать, що дотепер проблемними питаннями виявлення та документування діяльності нарколаборато - рій залишаються: по-перше, відсутність розроблених методик і практичного досвіду в цій сфері; подруге, малоефективна взаємодія слідчих, експертних підрозділів та органів дізнання; по-третє, ставлення до цього напрямку діяльності як до другорядного (як уже зазначалося, виявлення нарколаборато - рій не є першочерговим завданням підрозділів боротьби з незаконним обігом наркотиків). Крім того, в більшості регіонів України склалася така ганебна практика, що при вилученні відповідного обладнання без самих наркотичних засобів або психотропних речовин, складаються матеріали про відмову у порушенні кримінальної справи, навіть не враховуючи висновки експертів, пояснення власника цього обладнання та свідків тощо.
Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблемним питанням, що пов’язані з протидією наркобізнесу, присвячені наукові праці В. А. Бублейника, О. М. Джужі, А. А. Музикі, Д. Й. Никифорчука,
О. М. Омельчука, А. М. По - ляха, В. Г. Пшеничного, Л. В. Раєцької, В. А. Тимо - шенка, О. В. Юношева та ін. Натомість проблемні питання виявлення та документування діяльності нарколабораторій окремо не вивчались, а в існуючих працях досліджувались фрагментарно, без комплексного підходу або в рамках ширшої проблематики.
Формулювання цілей статті. Метою цієї статті є розроблення алгоритму дій працівників органів внутрішніх справ щодо виявлення, документування та припинення злочинної діяльності утримувачів нар- колабораторій.
Виклад основного матеріалу. Нині відповідальність за викрадення, привласнення, вимагання обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, чи заволодіння ним шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем та інші незаконні дії з таким обладнанням передбачена ст. 313 Кримінального кодексу України [6]. Основним безпосереднім об’єктом цього злочину є встановлений з метою захисту здоров’я населення порядок обігу обладнання, яке призначене для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів. Додатковим факультативним об’єктом може виступати життя і здоров’я особи, власність [7, с. 854].
Предметом такого злочину є обладнання, призначене для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів. Під таким обладнанням потрібно розуміти апарати, пристрої, прилади, призначені для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (наприклад, конденсаційна трубка, випарювач, генератор пари, прес, необхідні для виготовлення гашишу), або окремі вузли, деталі відповідного агрегату (наприклад, насос для відсмоктування фільтра при перегонці опію).
Використані для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів побутові предмети (кухонний посуд, млинок для кави, м’ясорубка тощо) обладнанням, призначеним для вказаної мети, за змістом закону не визнаються. Не належать до зазначеного обладнання і такі предмети медичного призначення, як шприци, стандартні флакони для розфасування ліків, скляні відвідні трубки та ін. [8, с. 899]. У цьому випадку такі злочини кваліфікуються за ознаками ст. 317 Кримінального кодексу України [6].
Об’єктивну сторону складають альтернативно зазначені в диспозиції ч. 1 ст. 313 такі дії з обладнанням, а саме: 1) викрадення; 2) привласнення; 3) вимагання; 4)заволодіння шляхом шахрайства; 5) виготовлення; 6) придбання;
7) зберігання; 8) передача;
9) продаж.
Суб’єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом. При цьому винна особа повинна усвідомлювати призначення обладнання для виготовлення згаданих засобів і речовин. Якщо винний шляхом збуту обладнання умисно сприяв особі в його виготовленні з метою збуту, скоєне потрібно кваліфікувати додатково за статтями 27 і 307 [6]. У випадку вчинення такого діяння у формі розбою обов’язковою є наявність спеціальної мети, а саме мети викрадення обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів [8, с. 900].
Суб’єкт злочину загальний - особа, яка досягла 16-річного віку. Суб’єктом цього злочину, вчиненого шляхом крадіжки, грабежу, розбою та вимагання, може бути загальний суб’єкт - особа, яка досягла
14 років, а вчиненого шляхом зловживання служ - бовою особою своїм службовим становищем спеціальний суб’єкт - службова особа.
Підставою для проведення оперативно-розшукових заходів у цьому напрямку є наявність достатньої інформації про існування нарколабораторії, яка створюється чи функціонує, або про осіб, які готуються до скоєння злочинів такого характеру. Завдяки узагальненню результатів проведення оператив - но-розшукових заходів у сфері боротьби з наркобіз - несом на території Автономної Республіки Крим протягом 2002-2009 рр., нами виділені такі відомості, які можуть свідчити про наявність нарколабораторій у конкретному місці (районі): наявність серед місцевих мешканців споживачів наркотичних засобів і психотропних речовин, які вживають напівсинтетичні або синтетичні речовини такого роду, але не виготовляють їх самостійно; ступінь поширення серед молоді так званих «дискотечних», «тусовочних» і «сексуальних» синтетичних психотропних речовин (ефедрин, «екстази») та інших засобів на місцевому «чорному» ринку; постійне знаходження в незаконному обігу наркотичних засобів або психотропних речовин за відсутністю фактів їх споживання; значен збільшення обсягів реалізації у спеціалізованих магазинах хіміко-лабораторного обладнання (керамічного або скляного посуду, відповідної апаратури), прекурсорів, реагентів або їх розкрадання з об’єктів виробництва; наявність акціонерних хіміко-фармацевтичних і біопромислових товариств, яким було відмовлено у видачі ліцензії на діяльність, пов’язану з виготовленням наркотичних засобів і психотропних речовин, а також придбання прекурсорів; вербування наркоділками висококваліфікованих фахівців (хіміків, фармацевтів та ін.) як керівників нарколабораторій.
При отриманні такої інформації потрібно: 1) провести розвід-опитування серед осіб, які вживають ефедрин, первитин, «екстази» та інші психотропні речовини, з метою встановлення джерел їх виготовлення; 2)зробити запити до комунальних служб на предмет наявності на території їх обслуговування квартир, власники яких споживають надмірну кількість води, газу, електроенергії, або з’ясувати звідки виникають запахи окислювачів, розчинників та інших речовин, що не використовуються для ремонту квартир; 3) обстежити підозрілі мікрорайони на предмет наявності в житлових домах і квартирах підсобних приміщень (гаражів, майстерень та ін.), з метою встановлення наявності в них вентиляційних отворів, хімічного посуду та частин лабораторного обладнання, монтаж яких дозволить виготовляти наркотичні засоби та психотропні речовини;
4) встановити в реєстраційній службі Державної автомобільної інспекції власників автотуристич- них причепів і спільно з працівниками цієї служби здійснити оперативні заходи з метою перевірки причепів на наявність у них лабораторного обладнання; 5) отримати відомості з кадрових підрозділів організацій хімічного, фармацевтичного профілю або інших підприємств про хіміків-лаборантів і наукових співробітників, яких було звільнено за компрометуючими обставинами або скороченням штатів;
6) за допомогою підрозділів Державної служби України з лікарських препаратів і контролю за наркотиками здійснити обстеження підприємств різних форм власності, яким було відмовлено у видачі ліцензії на право діяльності, пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів [4, с. 4].
Ми вважаємо, що діяльність оперативних підрозділів органів внутрішніх справ з ліквідації наркола- бораторій може здійснюватися двома способами.
По-перше, проведенням комплексу заходів (оперативних комбінацій) щодо легалізації наявної інформації стосовно функціонування нарколабораторії з подальшим порушенням кримінальної справи.
Реалізація оперативних матеріалів для порушення кримінальної справи може бути здійснена як слідчими, так і органами дізнання. Проте в усіх випадках стадії порушення кримінальної справи має передувати розгляд матеріалів перевірки керівництвом органу дізнання або слідчого підрозділу, розроблення та затвердження плану скоординованих слідчих дій і оперативно-розшукових заходів. У такому плані потрібно також передбачити й організаційні питання, в тому числі: створення умов для легального проникнення працівників міліції до приміщення нарколабораторії і затримання конкретних осіб, проведення особистого огляду останніх, огляду місця події; організацію першочергових експертних досліджень вилучених засобів і предметів; проведення обшуків; допит затриманих, свідків і понятих; шляхи легалізації і залучення до матеріалів кримінальної справи результатів оперативних (оперативно - технічних) заходів. Крім того, кожний учасник такої операції має бути ознайомлений з покладеними на нього обов’язками, проінструктований щодо дотримання заходів особистої безпеки.
По-друге, проведенням процесуальних слідчих дій у процесі розслідування порушеної кримінальної справи. При цьому кримінальна справа попередньо має бути порушена за матеріалами проведеної оперативної закупівлі наркотичних засобів або психотропних речовин, задокументованих фактів незаконного обігу виготовлених у нарколабораторії наркотичних засобів або психотропних речовин, а також виявлених фактів крадіжок обладнання чи прекурсорів для їх виготовлення.
Разом з тим, працівникам оперативних підрозділів органів внутрішніх справ необхідно пам’ятати, що наркотичні засоби і психотропні речовини можуть знаходитися в одязі, взутті, косметиці, гаманцях та інших особистих речах наркоділків. Слід також мати на увазі, що сторонні запахи ускладнюють їх пошук при використанні службових собак; для нейтралізації запаху злочинці можуть заливати відповідні предмети воском або іншою сумішшю. Огляду підлягають різні дрібні та великі предмети, що можуть бути пристосовані для зберігання (іграшки, продукти харчування, книги та ін.).
При проведенні огляду місця події слідчий обов’язково приймає заяви та пояснення утримувача нарколабораторії щодо технології виготовлення наркотичних засобів і психотропних речовин. Демонтаж обладнання нар - колабораторії здійснюють фахівці після проведення фото - і відеозйомки всіх предметів, пов’язаних з її роботою [4, с. 6].
Слід також мати на увазі, що до речових доказів безпосередньо відносяться: вихідна сировина (натуральна, хімічна), до якої можуть додаватися інші компоненти для отримання кінцевого продукту; первинні і вторинні прекурсори та речовини, що за ступенем хімічного оброблення не відповідають кінцевому продукту; кінцевий продукт і відходи технологічного процесу; обладнання та прилади, що використовуються на якоїсь стадії технологічного процесу; технологічні матеріали (залишки речовин або сухий осадок); література з хімічного синтезу, фармакології і фармацевтики, записи з хімічними формулами; краплі і плями кип’ятіння на столах, стенах, засобах вентиляції, вода із системи каналізації; записи, що свідчать про виготовлення та збут наркотичних засобів і психотропних речовин (у зошитах, на окремих листках, клаптиках паперу); чисті бланки рецептів, кліше печаток, які свідчать про виготовлення рецептів на право отримання препаратів, що містять наркотичні засоби або психотропні речовини; гроші, здобуті від нар - кобізнесу.
Всі виявлені наркотичні та сильнодіючі засоби, психотропні та отруйні речовини, прекурсори, розчинники, реагенти відповідним чином вилучаються, упаковуються й опечатуються для подальшого направлення на дослідження або експертизу. Водночас необхідно вилучати і пред - мети-носії, тобто предмети, що використовуються при виготовленні, збереженні і транспортуванні наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, у тому числі: ви - користовуваніпривиготов - ленні таких речовин предмети (м’ясорубки, миски, ножі, ваги, сита, преси і т. д.); різного роду упаковки (мішки, сумки, валізи, пакети, пляшки і т. д.); предмети, що використовуються при споживанні (голки, шприци, тампони, бинти, носові хустинки і т. д.) [9, с. 28]. Також треба мати на увазі, що певні наркотичні засоби або психотропні речовини (наприклад, ефедрон) під дією світла та кисню дуже швидко розкладаються, що унеможливлює їхнє визначення в подальшому, тому такі речові докази слід негайно направляти на дослідження, вживаючи при цьому необхідних заходів (у темному закритому флаконі тощо). Заборонено змішувати матеріали та речовини, які виявлені в різних місцях.
За необхідністю можуть відбиратися обрізки волосся, змиви з рук, а також одяг, в якому були затримані наркоділки під час виготовлення наркотичних засобів або психотропних речовин. При цьому в протоколі огляду місця події слід указувати повний перелік усіх вилучених предметів.
Висновки. Такимчином, виявлення та документування діяльності наркола - бораторій має бути віднесені до пріоритетних завдань підрозділів боротьби з незаконним обігом наркотиків. Діяльність нар- колабораторії сприяє не тільки незаконному збагаченню її власника, але й втягненню до вживання наркотичних засобів і психотропних речовин нових верств населення та, як наслідок, збільшенню злочинів корисливо-насильницької спрямованості в конкретному мікрорайоні. Саме тому відповідні опе- ративно-розшукові заходи мають здійснюватися системно й комплексно, в поєднанні з діями слідчих та експертних підрозділів і профілактичними заходами дільничних інспекторів міліції. Належним чином організована робота в цьому напрямку дозволить виявляти не тільки злочини, передбачені ознаками ст. 313, але і статей 306, 307, 309, 311, 315 і 317 Кримінального кодексу України.
Список літератури:
1. Буткевич С. А. Удосконалення організаційної структури підрозділів боротьби з незаконним обігом наркотиків / С. А. Буткевич // тези доп. круглого столу [«Актуальні проблеми оперативно-службової діяльності органів внутрішніх справ»] (м. Київ, 3 берез. 2010 р.). - К. : Київ. нац. ун-т внутр. справ, 2010. - С. 20-22.
2. Вилучення наркотичних засобів (оперативні дані форми 2-О) за 12 місяців 2010 року : Довідка ДІТ МВС України. - К. : МВС України, 2011. - 2 с.
3. Відомості про матеріальні збитки та їх відшкодування (за закінченими розслідуванням кримінальними справами)
За 12 місяців 2010 року : Довідка ДІТ МВС України. - К. : МВС України, 2011. - 2 с.
4. План-конспект проведения занятий по функциональной подготовке с начальниками горрайорганов ГУМВД Украины в АР Крым. - Симферополь : УБНОН ГУМВД Украины в АР Крым, 2006. - 8 с.
5. Злочинність пов’язана з наркотиками (за 12 місяців 2010 р.) : Довідка ДБНОН МВС України. - К. : МВС України, 2011. - 4 с.
6. Кримінальний кодекс України від 5 квіт. 2001 р. № 2341- ІІІ // Відомості Верховної Ради України. - 2001. - № 25. - Ст. 131.
7. Научно-практический комментарий Уголовного кодекса Украины от 5 июля 2001 года / Под ред. Н. И. Мельника, Н. И. Хавронюка. - К. : Каннон ; А. С.К., 2002. - 1216 с.
8. Кримінальний кодекс України : наук.-практ. коментар. - Вид. 4-е, доповн. / [Ю. В. Баулін, В. І. Борисов, С. Б. Гав- риш та ін.] ; за заг. ред. В. В. Сташиса, В. Я. Тація. - Х. : ТОВ «Одіссей», 2008. - 1208 с.
9. Виявлення та попередження злочинів і правопорушень, пов’язаних з незаконним обігом наркотиків, працівниками органів внутрішніх справ : метод. реком. / [А. В. Науменко, А. Г. Скибінський, В. А. Волощук]. - К. : ДБНОН МВС України, 2004. - 36 с.
|