УДК 34.08
Олександр Малхазов
Доктор психологічних наук, професор кафедри авіаційної психології НАУ; Валерій Котляр
Кандидат фізико-математичних наук, доцен;
Олександр Антонов
Провідний науковий співробітник лабораторії проблем управління персоналом Академії управління МВС
У статті розглянуто можливості використання багатоканального комп'ютерного комплексу для проведення професійного відбору кадрів ДИК-1.0 в системі ОВС України.
В статье рассмотрены возможности использования многоканального компьютерного диагностического комплекса для проведения профессионального отбора кадров ДИК-01.0 в системе ОВД Украины.
In the articles considered of possibility of drawing on a multichannel diagnostic research complex for conducting of professional selection of shots of DIC-1.0 in the system of Ministry of internal affairs of Ukraine.
Ключові слова: дослідницький комплекс, система профвідбору, про - фесіограми, психограми, способи діагностики.
Ключевые слова: исследовательский комплекс, система профотбора, профессиограммы, психограммы, способы диагностики.
Keywords: investigative complex, the system of professional selection, professiogram, phsyhogram, the ways of diagnostic.
Нинішня система профвідбору в ОВС України при вирішенні кадрових проблем взагалі і профвідбору індивідів у системі “людина- техніка-середовище” (ЛТС), “людина-людина-середовище” (ЛЛС) зокрема спонукає дослідників до перегляду методологічних, пара - дигмальних, методичних та організаційних підходів. Аналіз робіт, присвячених цій проблемі, дозволив встановити, що при дослідженні процесів у системі “суб’єкт-об’єкт” зміщуються акценти з вектора “людина-техніка”, “людина-людина” у багатомірний простір “ЛТС”, “ЛЛС” [1-8]. Це означає, що спочатку вивчається фізичне середовище, у якому діє працівник ОВС, потім психофізіологічне, соціальне й соціально-психологічне. Саме з цих позицій і пропонується проводити розробку методології використання спеціальних психофізіологічних технологій, методів і методик для проведення професійного відбору кандидатів на службу в ОВС та подальшого використання кадрів. Ключовими у розв’язанні зазначеної проблеми є кілька напрямів:
> розробка професіограм, психограм працівників ОВС;
^ створення відповідної правової бази;
> визначення психологічного й психофізіологічного змісту професійних завдань, що покладені на працівників ОВС;
^ розробка та впровадження сучасних приладів, методів і методик для проведення спеціальних психофізіологічних досліджень.
Способи діагностики в системі профвідбору, які є у світовій практиці, не відповідають сучасним вимогам надійності. Питома вага людського чинника в причинах техногенних катастроф, помилок при виконанні службових обов’язків та інших подій значно зростає. Дефіцит часу для прийняття креативних рішень зростає в геометричній прогресії, а методи профвідбору ґрунтуються на застарілих методологічних підходах і способах реєстрації психофізіологічних параметрів. Відсутність надійної діагностичної апаратури унеможливлює якісний профвідбір у системі “ЛТС”, “ЛЛС” і здійснення психологічного забезпечення діяльності. Традиційні методи психологічної та психофізіологічної діагностики, що досі використовуються відповідними службами, не відповідають сучасним вимогам достатності й повноти науково-методичного й матеріально-технічного забезпечення. Заходи щодо вдосконалення якості профвідбору мають фрагментарно-відомчий характер, а профвідбір, як правило, проводять не психологи, а лікарі (здебільшого психіатри) з використанням методик, валідних для клінічної практики.
Отже, визріла нагальна потреба в чіткому розмежуванні функціональних обов’язків медичної й психологічної служб. Традиційно склалося так, що психологічна служба входить до складу медичної, і вони разом здійснюють профвідбір. За такого підходу медичні працівники не розуміють психологів, а останні - медичних працівників. Це відбувається тому, що у працівників медичної та психологічної служби різні методологічні підходи, завдання, матеріально - технічна база, стимуляційний матеріал, підходи до інтерпретації отриманих даних тощо. Відзначимо, що головним завданням медичної служби на першому етапі профвідбору є чітке розмежування контингенту на “здорових” і “хворих”. Надалі медична служба займається поточним профоглядом, профілактикою захворювань, санаторно-курортним лікуванням тощо.
Психологічна служба, ґрунтуючись на вже наявних або створених відповідними науковими установами професіограмах, психо - грамах, тестах тощо, вживає комплекс заходів щодо психологічного забезпечення відповідної якості діяльності в системі “ЛТС”, “ЛЛС”. Складовими психологічного забезпечення в системі “ЛТС”, “ЛЛС” є:
> розробка методології проведення профорієнтаційної роботи й профвідбору;
> психологічний супровід службової діяльності;
> методи й методики діагностування особистості, екіпажу, оперативної зміни тощо;
> виявлення груп ризику, професійної деформації особистості на ранніх стадіях;
> корекційна й профілактична робота з персоналом.
Отже, психологічна служба працює винятково зі “здоровим” контингентом і не займається лікуванням, а впровадження в процедуру професійного відбору сучасних спеціальних психофізіологічних технологій значно підвищує ефективність її роботи.
Зазначимо, що бракує планомірної професійної підготовки та перепідготовки фахівців із проведення профвідбору. Немає науково - дослідних центрів, що здійснюють не тільки розробку і впровадження в практику новітніх приладів і комплексів, але й підготовку і перепідготовку відповідних фахівців. Фактично відсутня планомірна система створення банків даних, на основі аналізу яких професійно, на належному науковому рівні здійснювалася б рестандар - тизація наявних, розробка й стандартизація нових тестів і “тестових батарей”, написання й видання методичних посібників, навчальної й довідкової літератури тощо. Все це свідчить про необхідність розробки відповідної законодавчої бази, прийняття організаційних рішень, які дозволять якісно змінити й істотно вдосконалити систему профвідбору в Україні в цілому, і в системі ОВС зокрема.
На відміну від сьогоднішніх систем організації й проведення профвідбору Казенне підприємство “Центральне конструкторське бюро “Арсенал” (КП “ЦКБ “Арсенал”) разом з Національним авіаційним університетом (НАУ) розробили багатоканальний комп’ютерний діагностичний дослідницький комплекс для проведення професійного відбору кадрів ДИК-01.0, аналогів якого у світовій практиці не існує.
Комплекс складається з системного блоку та двох дисплеїв (на одному відображається інформація для респондента, на іншому термінова інформація у вигляді математичних розрахунків і графіків для експерта, який контролює хід і якість виконання респондентом тестового завдання.
На дисплеї респондента є фотодатчик, що реєструє час затримки розгортання інформації. До складу ДИК-01.0 входять також блоки: реєстрації латентних часів зорово-моторних реакцій і показник теппінг-теста, реєстрації точності відтворення заданих часових відрізків, показників реакції респондента на об’єкт, що рухається (у трьох режимах); фіксації критичної частоти миготінь (у двох режимах); реєстрації шкірно-гальванічної реакції синхронно з реєстрацією голосових повідомлень (відповідей респондента на питання експерта).
Таким чином, багатоканальний комп ’ютерний діагностичний дослідницький комплекс для проведення професійного відбору кадрів
ДИК-01.0 розроблений на основі принципово нової методологічної й матеріально-технічної бази. Комплекс використовується для розв’ язання завдань психофізіологічного забезпечення успішної діяльності в системі “людина-техніка-соціально-психологічне середовище”, “людина-людина-соціально-психологічне середовище” і працює в режимі експрес-діагностики (20-30 хв); поточного контролю (2-3 год); поглибленої діагностики - до 8 год.
У комплексі, аналогів якого у світовій практиці не існує, реалізовано низку можливостей: реєстрація психофізіологічних, індивідуально-типологічних та особистісних характеристик людини, ступеня прояву емоційного напруження при реагуванні на значущий для неї стимуляційний матеріал; обробка й аналіз отриманих результатів за допомогою авторських програмних засобів і методів математичної статистики; одержання необхідної та достатньої інформації для формулювання висновку про професійну придатність, особливості функціонального стану й готовності респондента ефективно виконувати покладені на нього завдання; побудова й контроль психоконсультаційної та психокорекційної роботи тощо; збереження отриманої інформації в базі даних з метою уточнення стандартів наявних і розробки нових методик, якісного здійснення психологічного забезпечення діяльності.
За допомогою комплексу можна навчати операторів, а також проводити БЗЗ (біологічний зворотний зв’язок) навчання, спрямованого на оволодіння вміннями керувати несприятливими емоційними станами й контролювати їх.
Параметри, які діагностуються за допомогою комплексу, дозволяють провести якісний спеціальний добір виконавців для роботи в особливих умовах.
Виявлені за допомогою комплексу закономірності діяльності функціональних систем уможливлюють розробку принципово нових підходів до навчання працівника ОВС діяти в умовах дефіциту часу, конструювання тренажерів, систем, керованих людиною в дефіциті часу.
Завдяки конструктивним можливостям комплексу дослідники здійснюють науковий пошук у психофізіології, психології, психогігієні, медицині, спорті й інших галузях науки про людину.
У перспективі планується розробка й серійний випуск багатоканальних групових автономних і стаціонарних комп ’ютерних комплексів.
Список використаних джерел
1. Кокун О. М. Оптимізація адаптаційних можливостей людини: психофізіологічний аспект забезпечення діяльності: Монографія. - К.: Міленіум, 2004.
2. Макаренко Н. В. Теоретические основы и методика профессионального психофизиологического отбора военных специалистов / НИИ проблем военной медицины Украинской военно-медицинской академии. - К., 1996.
3. Малхазов О. Р. Психологія та психофізіологія управління руховою діяльністю. - К.: Євролінія, 2002.
4. Малхазов О. Р., Кокун О. М. Професійний відбір та впровадження новітніх технічних засобів у роботі з персоналом // Соціальна психологія. - 2005. - № 4 (12).
5. Malkhazov A., Cherednichenko Yu. The realization specialties of computer technological researches in aviation / Proceedings of the Second Word Congress “Aviation in the XX-st century”, “Safeti in aviation”. - K.: NAU. - 2005.
6. Крушельницька Я. В. Фізіологія і психологія праці: Підручник. - К.: КНЕУ, 2003.
7. Толочек В. А. Современная психология труда: Учеб. пособ. - СПб.: Питер, 2005.
8. Руководство по психологическому обеспечению отбора, подготовки и профессиональной деятельности летного и диспетчерского состава гражданской авиации Российской Федерации. - М.: М-во трансп. Российской Федерации, Государственная служба гражданской авиации, 2001. - Ч. 1-5.
Стаття надійшла 25.09.2007.
|